Büyük Patlama ;

 

Büyük patlamadan önce uzayda hiç bir şey yoktu çünkü o zaman uzayda yoktu..

Büyük patlama gerçekleşmeden önce hiç bir kavram yoktu ve sonra güneşin çekirdeğinden bile sıcak  atomdan kat ve kat daha küçük bir enerji oluştu ve bu enerji yavaş yavaş soğumaya başladı. Bundan sonraki tüm olaylar 1 saniyeden daha çabuk bir şekilde gerçekleşiyor ve bilim adamları bu zamana “Plank Zamanı” demiştir.Bu plank zamanı içinde evrende gördüğümüz her şeyin temelleri atılıyor ve enerji maddeye dönüşüyor. Enerjinin maddeye dönüşmesini ilk bulan adam hepimizin bildiği Albert Einstein’dır. Kendisi 1905 yılında E=mc2 formülünü buluyor. Einstein enerjinin ve kütlenin aynı şey olduğunu ama bunların farklı formlarda olduğunu fark etti.

Enerjinin maddeye dönüşme anında madde ve anti-madde arasında bir savaş başlıyor ve savaşın galibi madde oluyor çünkü anti-madde maddeye göre çok daha dayanıksızdır.

Bunların sonucunda gazlar oluşmaya başlıyor ve atomlar meydana geliyor.

4.567 milyar yıl sonunda güneş sistemi oluşuyor. Güneş , dünyamız ve yanındaki diğer gezegenler güneşin etrafındaki bir toz halkasında oluşmaya başlıyor.

Bu büyük patlama günümüzde de hala devam etmekte olduğu için her zaman yeni gezegenler ve yeni yıldızlar oluşmaya devam ediyor.

Gök bilimciler bu patlamayı daha çok bir uğultuya benzetiyor.

Big Bang Teorisi ve İslam ;

 

BigBang(Büyük Patlama) teorisi ortalama 100 yıl  önce keşfedilmiş bir teori olmasına rağmen Kuran-ı Kerim’de 1400 yıl önce bahsedilmiş ayetleri vardır bu ayetler ise şunlardır ;

İnkar edenler, evren ve dünya birbirleriyle bitişikken onları ayırdığımızı ve her canlıyı sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Yine de onlar inanmayacaklar mı? (21-Enbiya Suresi, 30) : Big bang teorisinde 14 milyar yıl önce dünyada hiç bir şey yoktu ve sonra atomdan bile küçük çok sıcak bir enerji çıktı ve bu enerji patladı. Patladığı zaman büyümeye başladı ve madde , zaman kavramı ortaya çıktı bununla birlikte dünyamız oluştu. Yani burada demek istediği şey önceden evren ve dünya birbiriyle birleşikti. Atomdan çok çok daha küçükken evren oluştu.

Ve evreni kuvvetimizle kurduk. Muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51-Zariyat Suresi, 47) : Büyük patlama hala etkisini sürdürmekte yani evren genişlemeye devam ediyor bu ayette de bunu anlatmak istiyor.


 

 Eğer makalemi beğendiyseniz daha farklı bilgiler için buraya tıklayınız.

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Bilim

Fi Ne Demek ? – Dizisi ve Kitapları

“Fi” nedir ? ; Fi’nin anlamı “Altın Oran” dediğimiz bir matematiksel terimdir.  Bu oranı bulan kişinin tam adı bilinmiyor ama  Antik Yunan’da bulunduğunu biliyoruz. Bu oranı Keops Piramidin’de görebilirsiniz. Ya da Leanardo Da Vinci’nin “ilahi Daha fazlasını oku…

Bilim

Nikola Tesla ve İcatları

Nikola Tesla bana göre dünyanın en büyük mucitlerinden biridir ve hak ettiği değeri bulamamıştır.Çünkü şuan kullandığımız çoğu elektronik eşya onun patentinden çıkmadır ama malesef o kadar fazla tanınmaz. Bu yüzden size Nikola Tesla’nın hayatını ve icatlarını Daha fazlasını oku…

Bilim

Alber Einstein’in İzafiyet Teorisi (E=mc2) Nedir ?

Albert Einstein Kimdir ? Albert Einstein 1879’da Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Babası bir elektrokimya fabrikasını sahibi annesi ise bir ev hanımıdır. Einstein eğitimine Münih’de devam etmiştir ama hiç bir zaman okulu sevmemiştir ve fizik sevgisi Daha fazlasını oku…