Albert Einstein Kimdir ?

Albert Einstein 1879’da Ulm kentinde dünyaya gelmiştir. Babası bir elektrokimya fabrikasını sahibi annesi ise bir ev hanımıdır.

Einstein eğitimine Münih’de devam etmiştir ama hiç bir zaman okulu sevmemiştir ve fizik sevgisi de zaten okulda başlamamıştır. Liseyi İsviçre’de bitirin Albert Einstein  1896’da Zürih Politeknik Enstitüsü’ne girdi. Bir süre sonra İsviçre vatandaşı oldu ve Sırp asıllı  bir kadın ile evlendi.

Fizik ile alakalı çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkilemiştir. Kendisi  “İzafiyet Teorisi” ile anılır. Bu bölümlerin 1905-1916 arasında atılmıştır.

18 Nisan 1955’te vefat etmiştir.

 


İzafiyet Teorisi

 

Einstein’in  bu teorisi 2 bölüme ayrılır ;

1-)

Örnek vermek gerekirse elinizde 2 cisim varsa hangisinin sabit durup hangisinin hareket ettiğini söyleyemeyiz ve bu cisimler gezegen olsa bile bu böyledir. Bir arabada giderken siz arabanın sabit durduğunu ama yoldaki ağaçlar, insanlar vb. cisimlerin geriye doğru gittiğini görürsünüz ama hepimiz biliyoruz ki bu yanlıştır.

Ya da o arabanın içinde top oynadığınızı düşünürsek size göre siz sabit dururken o top yukarı çıkıp iniyor ama arabanın dışındaki kişiye göre  o top hala ileriye gidiyor. Yani siz onun sadece yukarı aşağı hareketini görürken arabanın dışındaki aynı zamanda ileriye doğru gittiğini görür. Bu teoriye göre arabanın içindeki adamın gördüğü de, arabanın dışındakinin gördüğü de doğrudur ve bunun gibi bir çok kişi tarafından gözlem yapılınca sonuç daha farklı olabilir.

Şimdi asıl olay olan evrenin kendisine dönelim. Genelde bir gözlemci sadece kendisinin sabit durduğunu ve geri kalan her şeyin hareket ettiğine inanabilir ve her şekilde düşünen gözlemci aslında haklıdır. Hangi cismin hareket ettiğini söylemek mümkün değildir. Zira bir kuvvetin yokluğunda diğer cisimler aynı hızda sonsuza kadar ilerlemeye devam edecektir.

Cisimler dünyada sadece sürtünme kuvveti ve havanın direnci ile yavaşlar.

 

2-)

Işık hızı her gözlemci için aynıdır ve değişemez.

Bir uzay gemisi düşünün ve aynı doğrultuda ama yerde düz yatan bir ayna. Gemiyi kullanan X kişisinin kendisiyle boydan aynı doğrultuda olan aynaya bir lazer ışını doğrulttuğunu düşünün ve o ışının gemiye dönüş zamanını. X kişisine göre lazer dümdüz inip geri çıkacaktır ama yerde olan Y kişisine göre ise lazer aşağı inip çıkarken bir V yolu izleyecektir. V yolu ise düz olan çizgiden daha uzun olacaktır. Işığın hızı herkes için aynı olduğundan Y kişisi için ışın daha sonra gemiye varacaktır. Fakat Y kişisi gemideki X kişisinin saatine bakarsa X kişisinin saatinin kendisininkinden daha az zamanı okuduğunu görecektir. Bu da demek oluyor ki Y kişisi , X kişisinin saatinin daha yavaş ilerlediğini görecektir. Yani bir cisim ışık hızına ne kadar yakınsa onun için zaman o kadar yavaş akar. Eğer o gemi ışık hızına ulaşırsa onun için zaman tamamen durur ama gemi ne kadar hızlı giderse gitsin X kişisi için hiç bir şey değişmez. Yani zamanın kendisi için durduğunu fark etmez.

X kişisine göre her şey yavaşlar , bu yüzden zaman onun için devam eder gibi görünür. Bu yüzden X kişisi kendi saati hariç herkesin saatinin yavaş ilerlediğini zanneder.

3 uzay gemisinin aynı anda hareket ettiğini düşünün ve bu gemilerin biri arkada solda, biri ortada ve biride önde ve sağda. X kişisinin gemisi ortada olandır. Eğer X kişisi solundaki ve sağındakine aynı anda bir lazer ışını gönderirse hepsinin hızı aynı olduğu için onların hareket ettiğini anlamayacaktır. Y kişisi 2 ışınında aynı hızda hareket ettiğini anlar. Bu yüzden Y kişisi soldaki geminin sağdaki gemiye göre lazeri daha çabuk aldığını görür. Fakat X’in bildiğine göre 2 gemide lazer ışınını aynı anda almıştır fakat Y kişisi bunu soldaki geminin saatinin daha yavaş ama öndeki geminin saatinin daha hızlı olduğunu düşündürür. Y kişisine göre sağdaki geminin zamanı daha çabuk ilerler ama X kişisi 2 geminin zamanınında aynı olduğunu görür.

3 geminin hızının da aynı zamanda artacağını düşünün. Hepsi aynı anda hızlanırsa aralarındaki fark değişmez ama Y kişisine göre soldaki geminin saati sağdakine göre daha hızlı ilerler. Bu yüzden Y kişisi soldakinin aradaki mesafeyi daralttığını düşünür.

Her geminin küçük olduğunu ve onlar hızlandıkça aralarındaki mesafenin daraldığını düşünür.

Uzay gemisi ne kadar hızlanırsa Y kişisi için o kadar kısalır ama X kişisi hiçbir şey değişmeyecektir.Çünkü geminin içindeki her şey X kişisi de dahil olmak üzere kısalacağı için ona normal görünecektir. X kişisine göre uzay gemisi sabittir ve evrenin geri kalanı hareket ediyordur. Bu yüzden ise X kişisi evrenin geri kalanının kısaldığını düşünecektir.

Eğer X kişisinin gemisi ışık hızında hareket ederse , Y kişisi o geminin zamanının durduğunu düşünecektir. Yani Y kişisine göre X kişisi tüm evrenin uzunluğu boyunca hareket edecek ve yalnızca zamanda birkaç saniye ileri gidecektir.

X kişisi hızını ne kadar çok arttırırsa gemi tüm evreni o kadar daha hızlı dolaşır çünkü hız ne kadar çoğalırsa evren o kadar küçülür ve evreni dolaşması daha kolay olur.

 

Yukarıda ve aşağıda olmak üzere 2 geminin birbirine yaklaştığını farz edelim ve aynı konuma geldikleri anda birbirlerine birer top atıyorlar ve toplar birbirlerinden sekerek yine aynı yere dönüyor.

Aşağıdaki gemiye göre yukarıdaki gemideki zaman daha yavaş ilerler ve topu daha yavaş atar ve yine aşağıdaki gemiye göre yukarı geminin kütlesi daha fazladır. Öyle olmasaydı  yukarıdakinin topu , aşağıdakinin topuna sekip geri gelecek harekete sahip olamayacaktı.

E=mc2’nin anlamı budur. Enerji arttıkça kütlesi de aynı şekilde artar.

Bu yüzden hiç bir şey ışık hızından daha hızlı hareket edemez. Bir cisim ışık hızına yaklaştığında kütlesi o kadar büyür ki  daha hızlı hareket etmek için sonsuz sayıda enerji gerekir ve bu da imkansızdır.

 


Kaynak : Eugene Khutoryansky 

Eğer makalemi beğendiyseniz daha farklı bilgiler için buraya tıklayınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Bilim

Fi Ne Demek ? – Dizisi ve Kitapları

“Fi” nedir ? ; Fi’nin anlamı “Altın Oran” dediğimiz bir matematiksel terimdir.  Bu oranı bulan kişinin tam adı bilinmiyor ama  Antik Yunan’da bulunduğunu biliyoruz. Bu oranı Keops Piramidin’de görebilirsiniz. Ya da Leanardo Da Vinci’nin “ilahi Daha fazlasını oku…

Bilim

Nikola Tesla ve İcatları

Nikola Tesla bana göre dünyanın en büyük mucitlerinden biridir ve hak ettiği değeri bulamamıştır.Çünkü şuan kullandığımız çoğu elektronik eşya onun patentinden çıkmadır ama malesef o kadar fazla tanınmaz. Bu yüzden size Nikola Tesla’nın hayatını ve icatlarını Daha fazlasını oku…

Bilim

Big Bang(Büyük Patlama) Teorisi

Büyük Patlama ;   Büyük patlamadan önce uzayda hiç bir şey yoktu çünkü o zaman uzayda yoktu.. Büyük patlama gerçekleşmeden önce hiç bir kavram yoktu ve sonra güneşin çekirdeğinden bile sıcak  atomdan kat ve kat Daha fazlasını oku…