Nikola Tesla bana göre dünyanın en büyük mucitlerinden biridir ve hak ettiği değeri bulamamıştır.Çünkü şuan kullandığımız çoğu elektronik eşya onun patentinden çıkmadır ama malesef o kadar fazla tanınmaz. Bu yüzden size Nikola Tesla’nın hayatını ve icatlarını  siz değerli doğrudiyo okurlarına anlatmak istedim.


 

 

Nikola Tesla Kimdir ?

Temmuz 1856 tarihinde, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya gel kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası bir papaz , annesi ise ev eşyaları tasarlayan küçük bir mucittir. 

Babası her zaman Tesla’nın kendi mesleğini yapmasını yani papaz olmasını isterdi annesi ise tam tersi buna karşı çıkardı söylerdi ve zaten Nikola Tesla’nın yeteneklerini ilk annesi keşfetmiştir. Tesla her zaman mühendis olmak isterdi ama babası bunu kabul etmezdi.

Tesla kısa bir zamanlığına ölümcül bir hastalığa tutulmuşken babasına bu isteğini tekrar yinelemiş ve babası bu durumda hayır diyemeyeceği için oğlunun isteğini kabul etmiştir. Annesinin de desteği ile  ilk eğitimini Graz’daki Politeknik Okulunda alıcaktır.

Kendisinin 5 kardeşi vardır ama abisi Nikola Tesla 12 yaşındayken ölmüştür ve bu durum yüzünden Tesla’ya şizofren teşhisi koyuldu fakat bunu kısa bir sürede atlattı.

Nikola Tesla bir sürü sıkıntının ardından  babasının isteği üzerine Prag şehrindeki Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde okumaya başlar. Fakat üniversite eğitimi babasının ani ölümü yüzünden yarım kaldı ve 1882 yılında Paris’e yerleşmeye karar verir.

Geldiği zaman “Continental Edison” adlı bir firmada işe başlar. Bu firma Edison’

un düşüncelerini insanlara sunmak için açılmıştır. Nikola Tesla burada kendisini geliştirir ve bunlar sayesinde ilk icadını yapmayı başarır. İlk icadı ise “Regüle Edici Kontrol Cihazları”dır.


Nikola Tesla ve Thomas Edison

 

New York’da Pearl Caddesi’ndeki ilk laboratuvarında akkor lambası için pazar arayan Thomas Edison’a  rastlayan Tesla heyecanla hemen yeni projesi olan  alternatif akım sisteminin açıklamasını yapmıştır ve buna karşılık Thomas Edison “Teoriler üzerinde vakit harcıyorsun” dedi ve Tesla gençliğinden dolayı ne kadar heyecanlı olsa da Edison onun fikirlerini dinlemez ve Nikola Tesla’dan bir şey yapmasını ister. Nikola Tesla bunu istemese bile yapar ve doğru akım santrallerini tamir eder ve buna karşılık Edison’un işi yapması için teklif ettiği 50.000 doları ister ama Edison şaka yaptığını söyleyerek parayı Tesla’ya vermez ve Tesla’da buna karşılık olarak hemen işten ayrılır. Bu sebepten dolayı 2 bilim adamı arasında büyük bir rekabet başlar.

 

Nikola Tesla’nın İcatları

1-) Alternatif Akım

Mucidimiz doğru akıma karşı daha fazla enerji üretebilen ve daha iyi bir şekilde çalışan , çok daha ucuza daha uzak yerlere kadar taşınabilen “Alternatif Akım” Edison’un geliştirdiği doğru akımdan daha iyidi ama Edison maddi sıkıntılar yüzünden bunu değiştirmek istemiyordu. Bu yüzden aralarındaki tartışmalar yüzünden ayrıldıktan sonra Tesla 1885 yılında patentini  George Westinghouse’a sattı.

 

2-) Kablosuz Enerji

Tesla çalışmalarında daha sonra kablosuz enerji üzerine yoğunlaştı. 1891’de patentini aldığı Tesla bobini ile kısa mesafede enerjiyi kablosuz şekilde taşımayı başardı.

 

3-) Kablosuz İletişim

1901 yılında başlattığı Wardenclyffe Kulesi projesini yaparken ki amacı New York’taki kuleden İngiltere’ye ve Atlantik Okyanusu’ndaki gemilere telgraf mesajları yollamak, ses, hatta görsel ve elektrik iletmekti ama malesef bu proje işe yaramadı ve Tesla’nın en büyük başarısızlıklarından biri olarak tarihe geçti.

 

4-) Ölüm Işını

 

Bu Tesla’nın son büyük projesidir ve bu projenin yapılma amacı tamamen askeri amaçlardan dolayıdır. Bu silah oldukça güçlü ve uzun mesafeli bir silah oldu ve bunu 1934’de kamu oyuna sürdü. Tesla bu projenin dünya barışını sağlayabileceğini düşünüyordu. Bu silahı çıkarmak için gereken desteği bulamayan Tesla bu projeyi bırakmak zorunda kaldı.

 

 

Tesla 7 Ocak 1943’te yalnız yaşadığı New York’ta hayata gözlerini yumdu ve ölümünden  tam 17 yıl sonra 1960 yılında Uluslararası Birimler Sistemi’nde “Tesla” olarak magnetik akı yoğunluğu birimine adı verilmiştir.

 


 Eğer makalemi beğendiyseniz daha farklı bilgiler için buraya tıklayınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Tarih

Atatürk’ün Hakkında Bilinmeyenler ve Atatürk’ün Aşk Hikayesi

Atatürk’ün Aşk Hikayesi ; Ana konumuz bu olmadığından kısaca özet geçeceğim. Atatürk’ün ilk aşkı olan Fikriye Hanım aslında Zübeyde Hanım’ın(Atatürk’ün Annesi) ikinci kocası Ragıp Bey’in yeğenidir. Fikriye Hanım ve Atatürk dile getiremese de birbirlerine aşıktır. Bir Daha fazlasını oku…

Bilim

Fi Ne Demek ? – Dizisi ve Kitapları

“Fi” nedir ? ; Fi’nin anlamı “Altın Oran” dediğimiz bir matematiksel terimdir.  Bu oranı bulan kişinin tam adı bilinmiyor ama  Antik Yunan’da bulunduğunu biliyoruz. Bu oranı Keops Piramidin’de görebilirsiniz. Ya da Leanardo Da Vinci’nin “ilahi Daha fazlasını oku…

Tarih

Diriliş Ertuğrul Dizisindeki Ertuğrul ?

Ertuğrul Gazi ve Ailesi   Ertuğrul Gazi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi’nin babasıdır. Selçuklu döneminde yaşayan Ertuğrul , Selçuklu Devleti bir çok devlete düşman olduğu zamanlarda yaşamış biridir. Bunların arasında Moğol’lar , Bizanslar vb. Daha fazlasını oku…