“Fi” nedir ? ;

Fi’nin anlamı “Altın Oran” dediğimiz bir matematiksel terimdir.  Bu oranı bulan kişinin tam adı bilinmiyor ama  Antik Yunan’da bulunduğunu biliyoruz.

Bu oranı Keops Piramidin’de görebilirsiniz. Ya da Leanardo Da Vinci’nin “ilahi olan” anlamına gelen eserlerine de bakabilirsiniz. Örnek olarak herkesin bildiği Mona Lisa Tablosunu gösterebilirim.

Fazla matematiksel kısma girmek istemiyorum.


 

Fi-Çi-Pi Üçlemesi

 

 

Azra Kohen ?

Azra Kohen adlı yazarın yazmış olduğu ilk kitap Fi’dir ama garip bir şekilde önce Pi’den başlamıştır. Yani son kitaptan. Dediğine göre Pi’yi anlamak için Çi’yi , Çi’yi anlamak içinde Fi’yi okumamız gerekiyormuş. Bu yüzden önce son kitaptan başlamış.

Asıl mesleği Psikolog olan Azra Kohen’in dört tane kitabı bulunmakta. Fi , Çi , Pi ve son olarak bu serinin dışında kalan Aeden.

Kendisi 1979 yılında doğmuştur.

Azra Kohen’in Youtube‘de bir kanalı var ve gerçekten güzel videoları var.

 

Kitaplar ;

Bu üç kitabı okuyan biri olarak söyleyebilirim ki kitaplar gerçekten muhteşemdi. Okuyacak kişiler için spoiler vermek istemiyorum bu yüzden fazla detaya giremiyorum ama kısaca özet geçmek istiyorum.

Bu kitapta ana karakterimiz olan Can Manay çok ünlü bir psikologtur ve kendisinin bir televizyon programı vardır. Bu sayede de ününe ün katmıştır. Programın da ünlülere terapi yapmaktadır. Bu adamı neredeyse hiç bir şey yıkamazken karşısına Duru adında bir kız çıkar ve ona ilk görüşte aşık olur fakat onun sevgilisi vardır ve o adamın adı Deniz’dir. Deniz bir müzik okulunda ders vermektedir. Duru ise yanında eğitim alan ve baş dansçı olarak gösterilere çıkan bir balerindir..

Benim asıl sevdiğim karakter ise Özge. Çünkü Özge sisteme her zaman baş kaldıran biri ve bunu görmek epey şaşırtıcı. Fakat Sadık Murat Kolhan adında ki o sistemin başında olan adam ona aşık olur. Bu yüzden Özge’yi durdurabilecek şey sayısı çok aza iner. Fakat cesaretiyle ve sisteme karşı duruşuyla herkesin hoşuna gittiğine inanıyorum.

Daha fazla bilgi verirsem bu spoiler’a girecek. O yüzden susuyorum 🙂


Fi Dizisi;

Fi dizisi üç kitabında birleşiminden oluşan bir dizi olacaktır. Fakat kitapta yaşananların birebir aynı olmayacağını Azra Kohen belirtti. Bu yüzden kitabı okuyanlarda diziyi izleyebilir.

Ben diziyi izledim fakat benim pek hoşuma gitmedi açıkçası. Çünkü hem görüntülü olarak her sahneyi detaylı bir şekilde çekerlerse çok fazla tepki alırlar. Çünkü çok fazla cinsellik içeren bir dizi.

En sevmediğim nokta ise entrikalar oluyor. Bunu yaptıkları için diziyi suçlayamam çünkü kitapta da böyleydi ama insan Türk dizilerinde entrikaya alışınca izlerken sıkılıyor. Çünkü zaten Türk dizilerinin yarısı aynı. Fakat verilmek istenen mesaj kitaptaki ile aynı olacaktır. Bu yüzden kitap okumak istemiyorsanız izleyebilirsiniz.

Fakat kitabın yerini tutmayacağını açıkça belirteyim.

Oyunculardan bahsetmek gerekirse hepsi rolüne gerçekten çok uyan kişiler olmuş ve bundan şikayetçi olmak çok zor. Bazıları Can Manay için Okan Bayülgen olsa daha çok yakışır diyordu. Bence Ozan Güven tam oturmuş. Diğerleri içinde aynı şekilde düşünüyorum.

Çok kötü bir dizi değil. Fakat farklı bir dizi olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden benim pek hoşuma gitmedi.

Dizi hakkında söyleyebileceğim şeyler bunlar.


Eğer yazılarım hoşunuza gidiyorsa daha fazlası için buraya tıklamayı unutmayın 🙂

 

 

 


1 yorum

Çi 2. Sezon Hakkında – Eleştiri – DoğruDiyo · 26 Kasım 2017 23:33 tarihinde

[…] Çi , Fi dizisinin devamıdır. Çünkü bu dizi bir kitaptan uyarlamadır ve kitap üçe ayrılır. “Fi , Çi ve Pi” […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Eleştiri

Duru Önver Eleştiri

Duru Önver Youtube’de şuan 359.000 aboneye sahip  bir kanaldır. Kanalın ana konsepti ne kadar vlog ve anı anlatma gibi gözükse de izlenme sebebi farklı. İzlenme sebebi yaptığı clickbaitler ile malum kitleyi kanalına mıknatıs gibi çekmesidir. Daha fazlasını oku…

Dizi

Çi 2. Sezon Hakkında – Eleştiri

Selam sevgili takipçilerim. Sonunda sitenin şifresini hatırladım ve aranızdayım. Her gün yeni eleştiriler , yeni bilgilerle karşınızda olmaya çalışacağım. Takipte kalın 🙂 Çi , Fi dizisinin devamıdır. Çünkü bu dizi bir kitaptan uyarlamadır ve kitap Daha fazlasını oku…

Eleştiri

Rap Hakkında Yanlış Bilinenler – Eleştiri

Hip Hop ve Rap Arasında ki Fark Nedir ? Ben rap müziği seven biri olarak bu yazımda hem size hiphop kültüründen bahsedeceğim hem de eleştirisini yapacağım. En bilinen hatalardan biri olan “Rap mi ? – Daha fazlasını oku…