Biliyorsunuz ki League of Legends dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri. Bu yüzden oyunda her türden kişi oluyor. Bunlar çocuklar,yetişkinler,ergenler, beyin yaşı beş olanlar diye ayrılıyor. Burada sıkıntıyı tek bir kitlede aramak çözüm olmayacaktır.

Çünkü iyi oyun oynamanın yaş kitlesi ile alakası yoktur. Tabi 12 yaş altındakiler de çok iyi oynayabileceğini düşünmesinler.  Neyse konumuza geçelim. Şimdi dediğim kitleler “Bronz-Gümüş-Altın-Platin-Elmas-Ustalık” denen kümelere ayrılıyor. Bu kümelerin içinde beyin yaşı beşden düşükler dışında herkes bulunabilir. Fakat onlar ancak bronz 5(en düşük) kümede kalabiliyor.

Oyunda rütbe sistemini anlattık. Şimdi oyunu hiç anlatmadan bronz yani en düşük seviyedekilerin eleştirisini yapmak istiyorum.


Bronz Kitle ;

Bronz kitleyi anlatmak en zoru olacak. Çünkü League of Legends adlı oyunun gerçek bir hayattan ibaret olduğunu sanan ve bu oyun ile ağlayıp , gülen bir tayfa var. Oyuna bağımlı olsalar bile hiç bir zaman yüksek rütbeye geçemezler. Çünkü dediğim gibi çoğunun beyin yaşı beşi geçmez.

Fakat hepsi için aynı şeyi demek mümkün değildir. Çünkü gerçekten sosyal hayata , işine ve bilgisayar harici hobilerine önem verip oyunu sadece zevk için oynayan bir kitle var. Fakat bu kitle çok düşük çünkü oyunda diğerlerini görünce kaçıyorlar. Tabi oyun deneyiminiz varsa haftada 1 gün bile oynasanız bronzda kalmazsınız.

 

Bronz Kitlenin Olmasının Sebebi ;

Bronzlar oyunu kötü oynayabilirler. Bu normal. Fakat önemli değerlere küfür eden çok kişi var. Sadece bir oyun için bu çok yanlış. Buna rağmen “Riot Games” çocuklardan Rp(Gerçek Para) ile para koparacağım diye onları banlamıyor. O kadar fazla bu kitleyle karşılaşıyorsunuz ki artık sıkılıyorsunuz. Aynı zamanda olay sadece gerçek para çekmekle alakalı değil. Aynı zamanda izlenen turnuvalar, oynayanların E-Sporcu olma hayali , yayıncı olma hayali vb. bir sürü isteği var.
Bunların tek sebebi internette bunlara maruz kalıyorlar ve resmen hapsoluyorlar. Yapılması gereken şey ailelerin bu oyunlar için sınır koyması olacaktır. Çünkü bu oyunu uyumayıp gizlice 9-10 saat oynayan çocukları biliyorum. Fakat aileleri ders çalışması , kitap okuması  ve dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynaması varken uzun bir süre bilgisayarda oturmalarına izin veriyorlar.

Tabi oynamasınlar demiyorum ama çok uzun süre kalmaları yanlış. Çocuklar bu çevrimiçi oyunlarda bir sürü küfüre maruz kalıyorlar. Bundan sonra bu çocuklar “Klavye Delikanlısı” dediğimiz tiplere dönüşüyor.
Şimdi Riot’a geri dönecek olursak bu amcalar dediğim gibi bir hapis oluşturmuşlar. E-Spor hakkında yazdığım makalemde de dediğim gibi hayatını sadece bir oyuna bağlı bırakanlar istediği kadar para kazansın. Bu kadar kısa hayatta bir amacı olmadan ölüp giden insanlar olacaklar. Tabiki de eğlence sektörü çok önemli fakat bu bir spor değil sadece bir bilgisayar oyunu.

Turnuvalar ve para olması olabilir. Fakat bu paranın meslek edinecek kadar fazlalaşması ve bir spor haline gelmesi beni gerçekten üzüyor. Neyse biraz ağladığıma göre şimdi ana konumuz bronzlara dönelim. Yazdıklarımda anlatmak istediğim şey bu kitlenin toxic(sinir bozucu) olmasının bir sebebi var. Bu sebep ise ritonun küçücük çocukların tek hayalinin bilgisayar oyuncusu olmak istemesini sağlamasıdır.
Tabiki sadece zevk için oynayıp a-sosyal olmadığı halde küfür edip bilerek kötü oynayanlar da var. Bunlara kısaca ne dendiğini söylerdim ama yazılarımda küfür kullanmayı sevmiyorum 🙂


Eğer yazılarım hoşunuza gidiyorsa daha fazlası için buraya tıklamayı unutmayın 🙂


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Eleştiri

Duru Önver Eleştiri

Duru Önver Youtube’de şuan 359.000 aboneye sahip  bir kanaldır. Kanalın ana konsepti ne kadar vlog ve anı anlatma gibi gözükse de izlenme sebebi farklı. İzlenme sebebi yaptığı clickbaitler ile malum kitleyi kanalına mıknatıs gibi çekmesidir. Daha fazlasını oku…

Dizi

Çi 2. Sezon Hakkında – Eleştiri

Selam sevgili takipçilerim. Sonunda sitenin şifresini hatırladım ve aranızdayım. Her gün yeni eleştiriler , yeni bilgilerle karşınızda olmaya çalışacağım. Takipte kalın 🙂 Çi , Fi dizisinin devamıdır. Çünkü bu dizi bir kitaptan uyarlamadır ve kitap Daha fazlasını oku…

Eleştiri

Rap Hakkında Yanlış Bilinenler – Eleştiri

Hip Hop ve Rap Arasında ki Fark Nedir ? Ben rap müziği seven biri olarak bu yazımda hem size hiphop kültüründen bahsedeceğim hem de eleştirisini yapacağım. En bilinen hatalardan biri olan “Rap mi ? – Daha fazlasını oku…