Hip Hop ve Rap Arasında ki Fark Nedir ?

Ben rap müziği seven biri olarak bu yazımda hem size hiphop kültüründen bahsedeceğim hem de eleştirisini yapacağım. En bilinen hatalardan biri olan “Rap mi ? – Hiphop mı ?” sorusuna cevap vermek istiyorum. Hiphop bir müzik dalı değil. Hiphop bir felsefe-kültürdür.  Rap ise hiphop kültürünün içindeki bir müzik dalıdır.

Hiphop kültürünün dalları ;

  • Rap
  • Break Dance
  • Graffiti
  • Dj

Bunlar hiphop kültürünün dallarıdır. Bu felsefeye uyan insanlara hiphop yapan diyorlar ve insanlarda bunu rap ile karıştırıyor. Bu büyük bir hatadır.


Ön yargılarınızı yıkın !!!

İkinci olarak ise Rap müziği ergenlerin ve kekoların dinlediği bir müzik dalı olarak gören Türk’ler var. Rap müzik şuan dünyanın en sevilen müziklerinden. 2pac , Snoop Dog , Eminem , Fifty Cent gibi isimlerle birlikte Türkiye’de de Norm Ender , Server Uraz , Ceza , Fuat Ergin vb. bir sürü old school rapci var. Bunlar bu işe emek göstermiş ve işini gerçekten iyi yapan kişilerdir. Çoğu da büyük başarıya ulaşmıştır. Bu yüzden bilmeden cahil cahil eleştiren insanların azıcık bilgi öğrenip saygı duymaları gerekiyor.

Tabi ki “arabesk rap”i bir müzik dalı zannetmekte olmaz. Fuat Ergin’in dediği gibi “Turşu nutellayla  güzel olmaz.”

Arsız Bela gibi isimler bu sanatı kötülemekten başka bir şey yapamazlar. Anca sokaktaki gençlere faça çektirmeyi bilirler.

Rap aykırı bir müzik tarzıdır bu yüzden de insanları eğlendiriyor. Toplum içinde değenilemeyecek konular hakkında ki şarkılar insanları özgürlük hissi veriyor.

Örneğin bir pop şarkısında “ülkeyi , dünyayı , sistemi , liderleri vb.” şeyleri eleştiremezsiniz. Bu yüzden rap müziği en dürüst şarkı türüdür.  En dürüst şarkı türü olmasının sebebi sadece bu değildir. Aynı zamanda diğer rapcilere respect(saygı göstergesi) ve diss(eleştirmek-laf sokmak) atabiliyorsunuz. Bu da düşündüğünü söylemende sana yardımcı oluyor.

Bu arada bu hiphop kültürü 1970’ler de siyahilerin Ghetto bölgelerinde çıkardığı bir kültürdür.(Ghetto bölgelerinde fakir ve ayrımcılık gören halk yaşar) Yani bu kültür bir nevi isyan niteliğinde çıkmıştır.


Eğer yazılarım hoşunuza gidiyorsa daha fazlası için buraya tıklamayı unutmayın 🙂


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Eleştiri

Duru Önver Eleştiri

Duru Önver Youtube’de şuan 359.000 aboneye sahip  bir kanaldır. Kanalın ana konsepti ne kadar vlog ve anı anlatma gibi gözükse de izlenme sebebi farklı. İzlenme sebebi yaptığı clickbaitler ile malum kitleyi kanalına mıknatıs gibi çekmesidir. Daha fazlasını oku…

Dizi

Çi 2. Sezon Hakkında – Eleştiri

Selam sevgili takipçilerim. Sonunda sitenin şifresini hatırladım ve aranızdayım. Her gün yeni eleştiriler , yeni bilgilerle karşınızda olmaya çalışacağım. Takipte kalın 🙂 Çi , Fi dizisinin devamıdır. Çünkü bu dizi bir kitaptan uyarlamadır ve kitap Daha fazlasını oku…

Eleştiri

50 Gün Yol Yürüyüp Survivor’a Katıldı !!! – Eleştiri

Herkesin bildiği bir program olan Survivor bu sende her zamanki gibi Tv8 kanalında yayınlanacak. Bu programda ki gönüllüler halktan seçildiği için çok fazla istek geliyor. Fakat Beyaz Show’da adam 50 gün yürüyüp ne kadar istediğini Daha fazlasını oku…