Duru Önver Youtube’de şuan 359.000 aboneye sahip  bir kanaldır. Kanalın ana konsepti ne kadar vlog ve anı anlatma gibi gözükse de izlenme sebebi farklı. İzlenme sebebi yaptığı clickbaitler ile malum kitleyi kanalına mıknatıs gibi çekmesidir. Ben bu kanalı bir kaç video üzerinden eleştirmek istiyorum.

 

Mağaza Çalışanı Kabine Girip Tahrik Edicisin Dedi :

Öncelikle anılarını paylaşması çok iyi bir şey. Fakat düzgünce anılarını anlatıp video çekmek yerine kendisi en tuhaf başlıkları seçip en tuhaf hikayeleri anlatıyor.

Size soruyorum. Siz bir Youtuber olsanız ve başınıza böyle bir şey gelse bunu binlerce insanın önünde paylaşır mısınız ? Eğer paylaşıyorsanız izleyicilerin böyle olmasına hiç bir şey diyemezsiniz. Kendisi “Siz bu adamı savunursanız sizde tacizci olursunuz. Böyle şeyler yapmak mantıksız.” gibisinden sözler söylerken aslında topladığı kitlenin kendi eseri olduğunu bilmiyor. Ya da biliyor ama izlenmek istiyor.

Ya da başka bir lafını eleştirelim. Duru “Kıyafetlerime karışmayın. İstediğim yerde istediğimi giyerim.” diyor. Kesinlikle sonuna kadar haklı. Ve bir kadının açık giyinmesi tecavüzcü şerefsizleri haklı göstermiyor. Fakat burada binlerce insana seslenecekse yapması gereken kıyafetlerin ve video başlıklarıyla değil konuşmalve hikayelerle etkilemek. Eğer böyle bir şey yapacaksa da bu konu hakkında yazanları takmaması ve her zamanki gibi kanalına devam etmesi gerekir. Çünkü Duru istese de izleyiciye karışamaz. Fakat daha fazla izlenme almak için böyle konular hakkında video çekiyor. Buda amacını belli ediyor.

Bu yüzden bu kanal hakkında da hiç bir olumlu eleştiri yapmayacağım.


Snapchat Soru Cevap | Uygunsuz Video Yolladı ! :

Bu videoda ise gelen snapchat yorumlarını okuyup hayranlarını sorularına cevap veriyor. Bu şekilde izlenme almaya çalışması güzel bir şey. Fakat böyle bir başlık koyup yanına uygunsuz video yolladı derse o nefret ettiği kitleden hiç bir zaman kurtulamaz. Yapması gereken şey bu adamı göstermeden diğer sorulara geçmesi olurdu ama tek amacı izlenme almak olduğu için tabiki bunu yapmadı. Zaten bir sürü kanala , bir sürü ünlüye böyle yorumlar geliyor buna rağmen kimse halkın karşısına çıkıp bana uygunsuz video yolladı demiyor.

Yükselmek için olan bu çabalar gerçekten çok küçük düşürücü. Böyle devam ederse büyür aynı zamanda para da kazanır. “Ama” demek istiyorum ama bu insanlar böyle kanallar açıyor ve izleyenleri kandırıp saçma videolar çekerek hiç bir şey kaybetmeden sadece kazanıyorlar maalesef.


Tüm Okul Göğsümü Gördü | Utanç Verici Anılar ! :

Tüm okul göğsümü gördü diyerek başlık koydu ve herkes videoya tıkladı. Çünkü halk merak ediyor. Normal olanda bu zaten. Fakat bu Youtuber aslında ilk okul anısını anlatıyormuş. İlk okulda üstü katlanmış ve göğüsü gözükmüş. Buraya insan gibi bir başlık koysa ve videosunu çekse gerçekten hiç bir lafım olmaz. Fakat gerçekten sinir bozucu bir durum.

Samimi taklidi yapması , takipçilerini önemsiyor rolü yapması gerçekten fazla sinir bozucu. Sonra diyor ki “Sol Elimle Yazıyorum Tayfasına Söylemek İstediklerim”. Ulan sol elimle yazanlar tayfası tabi olacak. Çünkü onlara hitap ediyorsun. Başka kitlenin takip etmesi çok zor.


 

Şimdi kanal hakkında söylemek istediğim son sözlere geçelim. Dediğim gibi kötü bir kanal takip etmenizi tavsiye etmem.

En kolay içeriği seçeceksin , izleyenlere samimi taklidi yapacaksın , clickbait yapacaksın , “Sol Elimle Yazıyorum” tayfasını kanalına çekip sonra onlara karşı video yapacaksın ve sevilip takip edileceksin. Çok saçma.

Buna bir dur dememiz lazım. Sadece Duru için değil diğer tüm böyle olan sosyal medya sayfaları için. Çünkü ben bu eleştirileri eleştirdiklerim görsün diye değil , onları takip edenler görsün diye yazıyorum. Lütfen sizde bu primcilere izin vermeyin ve gerçekten hak eden insanları takip edin 🙂

 


Eğer yazılarım hoşunuza gidiyorsa daha fazlası için buraya tıklamayı unutmayın 🙂


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Dizi

Çi 2. Sezon Hakkında – Eleştiri

Selam sevgili takipçilerim. Sonunda sitenin şifresini hatırladım ve aranızdayım. Her gün yeni eleştiriler , yeni bilgilerle karşınızda olmaya çalışacağım. Takipte kalın 🙂 Çi , Fi dizisinin devamıdır. Çünkü bu dizi bir kitaptan uyarlamadır ve kitap Daha fazlasını oku…

Eleştiri

Rap Hakkında Yanlış Bilinenler – Eleştiri

Hip Hop ve Rap Arasında ki Fark Nedir ? Ben rap müziği seven biri olarak bu yazımda hem size hiphop kültüründen bahsedeceğim hem de eleştirisini yapacağım. En bilinen hatalardan biri olan “Rap mi ? – Daha fazlasını oku…

Eleştiri

50 Gün Yol Yürüyüp Survivor’a Katıldı !!! – Eleştiri

Herkesin bildiği bir program olan Survivor bu sende her zamanki gibi Tv8 kanalında yayınlanacak. Bu programda ki gönüllüler halktan seçildiği için çok fazla istek geliyor. Fakat Beyaz Show’da adam 50 gün yürüyüp ne kadar istediğini Daha fazlasını oku…